2019. Гра престолів або чому оптимальний кандидат у президенти України Джон Сноу?

«2019. Гра престолів або чому оптимальний кандидат у президенти України Джон Сноу?»

31 березня 2019-го в Україні стартують президентські вибори. За умов другого туру, 1 травня ми дізнаємося ім’я переможця. Ця важлива подія для країни хронологічно співпала із останнім сезоном серіалу «Гра престолів», який покажуть у квітні-травні. «Кожна битва. Кожна зрада. Кожний ризик. Кожна бійка. Кожна жертва. Кожна смерть. Усе заради трону», – так його автори підписали свій рекламний ролик. На мій погляд, цей логлайн відображає те, що буде відбуватися в Україні під час президентських, а згодом парламентських виборів. Я не претендує на роль кінокритика, але в контексті виборчих перегонів, чого може фентезі навчити виборців, кандидатів у президенти та їх спонсорів? 
Українські політики в образах персонажів «Гри престолів».

2 листопада поточного року американський президент Дональд Трамп опублікував фото та підписав його у стилі «Гри престолів» – «Санкції близько», натякаючи на уряд Ірану. Автори серіалу заборонили 45-тому президенту США більше цитувати «Гру престолів», побоюючись бути втягнутими у міжнародний скандал. Натомість в Україні, випустили календар в якому кожен місяць 2018 року презентує український політик в образі персонажів «Гри престолів», і навіть президенту РФ Володимиру Путіну дістався місяць лютий.

Соцмережі вибухнули! Ще більший резонанс стався після того, коли Юлія Тимошенко у серпні 2017 року завітала на Всесвітній конгрес українців. «Дейнеріс Таргарієн, матір драконів? Ні, це Юлія Володимирівна!», « Не можу визначитися Серсея чи Дейнеріс?», – так відреагували тисячі українців на зміну іміджу Леді Ю. Дійсно, до багатьох персонажів президентських перегонів ми звикли теж як до героїв серіалу. Вони змінюють ролі, об’єднуються заради нашого блага, потім сваряться, оголошують один одному війну. Згадайте про Тимошенко і Порошенко, які відіграли ключову роль під час Помаранчевої революції. Але він і вона хотіли бути прем’єрами, а крісло, немов залізний трон у «Грі престолів» – було одне. У підсумку їх війна закінчилася тим, що вони розчистили дорогу Януковичу, якого контролював Кремль.

Тільки байдужий сьогодні не говорив, що президентські та парламентські вибори будуть найбрудніші від часів Незалежності. «Тому, що замість боротьби програм, замість боротьби позицій, боротьби за Україну, за свободу, демократію, за припинення війни. Це буде особиста боротьба!», – обурюється Перший президент України Леонід Кравчук. Все немов у серіалі «Гра престолів», де лідери кланів Ланістерів, Таргарієнів або Баротеонів жорстоко протистоять один одному. Все заради трону, а не своїх підданих і держави.

Все заради трону?

В Україні теж є клани на чолі з олігархами. У них приватні армії та ЗМІ, кишенькові політики і партії. «Українські фінансово-промислові групи благополучно сформувалися у часи Кучми, далі вони випурхнули з-під його крила, девальвувавши інститут президента. Це сталося у 2004 році під час відомої Конституційної реформи. Після цього олігархи зайняли домінуючі висоти і через формат парламентсько-президентської республіки визначали і визначають порядок. Власне кажучи, українська держава, якщо перефразувати Маркса, є комітетом по захисту інтересів олігархії», – констатує політичний експерт Юрій Романенко. Складається враження, що майбутні вибори лише дорога декорація у 2,4 млрд гривень! Що це боротьба українських олігархів за владу, а не демократичне волевиявлення кожного з нас. 
У експертних колах ширяться думки, що Порошенко потрібен другий термін саме для того, щоб забезпечити собі особисту безпеку та врятувати бізнес-імперію. Щодо Юлії Тимошенко, яка втретє йде у президенти. У неї зараз високі рейтинги, але мені здається, що в випадку поразки вона навряд чи вчетверте замахнеться на головне крісло країни. Виборці можуть це сприйняти як фейк. До влади рвуться так звані реваншисти, кандидатом якого вважають Юрія Бойка. А ще агенти Путіна, до яких зараховують Євгена Мураєва… Ситуацію ускладнює той факт, що одразу 5-ть кандидатів можуть вийти у другий тур. Такого ще не було в нашій історії. Тому олігархи не знають, на кого поставити. Для них кандидати немов карти, які вони розкладають у різні колоди. Окрім одного – Петра Порошенка. «Олігарх сидить в першому кріслі країни. Поговоріть з олігархами приватно. Якщо вони вам відкриються, то підтвердять: у 2014 році, коли побачили, як пройшов і чим закінчився Майдан, побачили агресію та окупацію, вони злякалися, були готові заплатити новій влади, підтримати армію і країну. Але їм сказали платити країні не в бюджет, а заплатити декому особисто у владі», – пояснює один із кандидатів на посаду Президента Анатолій Луценко. Мене особисто насторожує те, що впровдож року сталося 40 нападів на активістів: від погроз до звірячого вбивства Катерини Гандзюк. Натомість виконавці та замовники, у переважній більшості – не за ґратами. Бентежить той факт, що вибори 2019 відбудуться без відео спостереження. Чиновники кажуть, що дорого – потрібен мільярд гривень. 
Чому «Джон Сноу» оптимальний кандидат на 2019? 
Але яку ціну заплатить Україна, якщо під час виборчих перегонів щось піде не так? «Проблема полягає в безпосередній купівлі голосів. Один з моїх співрозмовників стверджував, що половина українського електорату голосує за гроші, а стандартна ціна одного голосу – $20. Отже, для того, щоб купити 15 млн. голосів, потрібно витратити 300 млн. дол.!», – наголошує шведський економіст та старший науковий співробітник «Atlantic Council» Андерс Аслунд. Дійсно, особливості наших виборчих перегонів чимось нагадують Середньовіччя або епізоди із «Гри престолів». Де все купуються і продається, де після обіцянки б’ють ножем в спину. Мої особисті враження від перегляду цього серуалу – прекрасна гра акторів, режисура, декорації та неймовірно закручений сюжет. Як на мене, занадто багато жорстокості та відвертих сцен, однак такого було вдосталь у Середньовіччі. Найбільше шокувала ідеалізація людей, які віддавали своє життя заради трону для хазяїна. Навіть здалося, що автори цього культового серіалу «вчили» глядача (а це сотні мільйонів) бути відданим і любити не Батьківщину, а лідера клану. Такого собі фентезійно-середньовічного олігарха. Але із наближенням виборів 2019-го, на мій погляд «Гра престолів» – яскрава ілюстрація того, що чекає країну в якій всім заправляють олігархи. В Росії вирішили цю проблему та обрали «доброго царя» Путіна. Та він перетворився на Короля Ночі! Він же привів до нас армію мертвих, яка окупувала Крим та частину Донбасу. Путін чітко дав зрозуміти, що чекає поразки Порошенко і буде домовлятися з його наступником. Тим часом, серед потенційних кандидатів я не бачу схожого на Джона Сноу, який б’ється не заради клану. Він б’ється з мертвими заради живих і за свою країну.