Чи будуть вибори в ОТГ у грудні 2019?

Чи будуть вибори в ОТГ у грудні 2019?

Ми всі сьогодні «сидимо» в соціальних мережах. Погано це чи добре? Я вважаю, добре, тому що вони стали альтернативним джерелом інформації. У кожного з нас тепер є свій аватар, який дає зрозуміти наш характер. Зрештою, на підсвідомому рівні сформувати потрібне для нас перше враження у віртуального співрозмовника. Що собою представляє аватар воєнного стану, який так бурхливо обговорювали і продовжують обговорювати у соцмережах та ЗМІ? Та як він змінить життя ОТГ, областей, країни та кожного з нас?

Я не один раз була свідком жорстких дискусій на тему: «Росіяни нам брати чи ні?». Ні. Ми сусіди.
Тезу “братні народи” нам вбивали в голови ще з часів СРСР. Уявіть концепцію, коли Австрія та Німеччина – братні народи. Але ж такого немає, хоча і мова одна. Отже і ми просто сусіди, але що робити, коли сусід збожеволів і бере до рук не коровай, а сокиру?

На мій погляд, є два варіанти: самозахист або гамівна сорочка із направленням до психіатричної лікарні. В принципі, це те, що запропонував Президент і затвердила Верховна Рада України, після того як російські кораблі атакували два українські катери і буксир.

У підсумку, воєнний стан запроваджено строком на 30 діб: з 14:00 26 листопада до 14:00 26 грудня 2018 року в Чернігівській, Сумській, Харківській, Донецькій, Луганській, Запорізькій, Херсонській областях, Миколаївській, Одеській, Вінницькій, а також у внутрішніх водах Азово-Керченської акваторії.

«У кожного напоготові повинен бути «тривожний рюкзак» з триденним запасом усього найнеобхіднішого та чітке розуміння його дій у разі атаки ворога», – заявив навіть міністр інфраструктури Володимир Омелян. Пам’ятаєте його у військовій формі? Але повномасштабний наступ РФ очікують вже чотири роки, адже ніхто не знає, що у Путіна в голові. До того ж, концентрація російських військ у напрямку Маріуполя може означати насправді не маневри, а підготовку до вторгнення, яке розпочнеться водночас із суші та моря. Адже наші катери та буксир йшли на посилення Бердянської морської бази, але їх та команду росіяни не пропустили. Тобто, звинувачення команди Порошенка у маніпуляції воєнним станом і бажанням зірвати президентські вибори нагадують ту ж саму передвиборчу маніпуляцію опонентів. А раптом дійсно – орда посуне?

Воєнний чи військовий стан? 
Коли оголосили воєнний стан, були і такі, хто почав купувати сірники, сіль, та сіяти паніку. Воєнний стан навіть деякі журналісти, не говорячи про звичайних українців, охрестили військовим. Очевидно, не всі знають, що він собою представляє, і як з ним жити. Діючий гарант запевнив, що основні конституційні права громадян у згаданих вище 10 областях не будуть обмежені. Але текст указу про воєнний стан вказує, що у будь-який момент українці можуть забути про вільне пересування, невтручання у особисте та сімейне життя. Забути про: вислів “мій дім – моя фортеця”, право на страйк, свободу слова. Але чи вірите ви в те, що Президент готовий до політичного самогубства? Я – ні.

«Комендантську годину вводити не будуть, хапати на вулицях людей не будуть, машини конфіскувати теж не будуть, але силовики переведені у посилений режим», – зазначає харківський губернатор Сергій Стороженко. Більш того, в Одесі навіть не збираються вводити обмеження на нічний продаж алкоголю!

А от чи бути, чи не бути виборам в ОТГ?
Мова не про президентські або парламентські вибори, а про вибори в об’єднаних територіальних громадах. «Згідно зі статтею 19 Закону про воєнний стан, в умовах воєнного стану забороняється проведення виборів президента, а також виборів до Верховної Ради, Верховної Ради АРК та органів місцевого самоврядування. А ОТГ – це і є органи місцевого самоврядування», – резюмує Олександр Москалюк, експерт із конституційного права. Тобто, вибори депутатів сільських, селищних, міських рад, призначені на 23 грудня в 10 областях, де введено воєнний стан, не відбудуться! Президент пообіцяв, що цього не допустить. «Я зроблю усе від мене залежне, щоб на наступне пленарне засідання Верховної Ради України підготувати необхідні законодавчі ініціативи, які будуть мати обмежений термін дії до кінця поточного року, і які б дозволили провести вибори в об’єднаних територіальних громадах», – запевнив Президент України Петро Порошенко. Але експерти не виключають, що вибори в ОТГ можуть відбутися лише у квітні 2019. «Об’єднання виборів в ОТГ із президентськими дозволить оптимізувати і виборчий процес, і самі витрати», – зазначає Олексій Кошель, генеральний директор Комітету виборців. Але за такого розкладу, у наступному році об’єднанні територіальні громади не зможуть напряму отримувати від держави субвенції на освіту та медицину. Вони знову будуть змушені заглядати до рота посередникам – районному керівництву. В тому числі, новим державним органам – військовим адміністраціям областей, районів та населених пунктів.

Ще один момент, який мене насторожує. Під час воєнного стану ув’язнених мають евакуювати у безпечне місце. Як саме це робити, Кабмін затвердив 7 листопада 2018! Можливо збіг, можливо міністри прислухалися до розвідки. Але складається враження, що про вибори в ОТГ забули і згадали в останню чергу. ЦВК з цього питання, так само як гарант до цього, виявилися не готові.