Пити стало дорого або гори вони синім полум’ям!

У жовтні 2018 пити стало ще дорожче, адже за рішенням уряду ціни на алкоголь збільшили на 5-20%. Міністри запевняють, що цей непопулярний крок захистить українців від сурогату, зменшить пияцтво та поповнить бюджет. Благі наміри… Але за чий рахунок, і головне куди вони приведуть?

Тверезий дух – здорове тіло!

Я була в шоці дізнавшись, що впродовж доби на 500 українців стає менше! Що під час дорожньо – транспортних пригод кожного дня гине 8 чоловік. Але від отруєння алкоголем щодня помирає 24 людини! І про це мало хто говорить! Більш того, у всесвітньому рейтингу здоров’я Україна посідає 14-у позицію за кількістю смертей від алкоголю. Тому підняття акциз та мінімальних цін на пляшку спиртного, на перший погляд, адекватна реакція уряду на проблему. У жовтні за рішенням міністрів мінімальна вартість пляшки горілки 89,4 гривень (проти 79,55 грн до подорожчання), а пляшка сухого вина не менше як 42 гривні. На 7-9% подорожчав коньяк: “4” зірки – до 139,3 гривні, “5” зірок – до 151,7 гривні. Міністри пояснили, що підвищення мінімальних цін на алкоголь пов’язане зі зростанням ціни на спирт, тару і комплектуючі.

«Виробники не ставили собі за мету збільшувати ціну на горілку. Відтак якби уряд не збільшував акциз і ціну на спирт, то ніхто з виробників не вимагав би підвищення мінімальної ціни на горілку» – так коментує двох річне цунамі подорожчання оковитої, яке накрило українців Голова асоціації “Укргорілка” Володимир Остапюк.

У Кабміні переконані, що нові мінімальні ціни на спиртне приберуть із прилавків сурогат та збільшить конкуренцію між виробниками, від якої українці тільки виграють. В.о. міністра охорони здоров’я Уляна Супрун, після того як уряд дав відмашку на стрімке подорожчання спиртного два роки тому категорично заявила у Фейсбуці: «Підвищення ціни на алкоголь сприятиме покращенню здоров’я українців, подовжить середню тривалість життя в Україні!». Однак директор Української асоціації постачальників торговельних мереж Олексій Дорошенко зауважив: “Декларування зниження споживання і збільшення надходжень до бюджету – це добрі наміри. Будь-який виробник алкогольних напоїв розповість, що це дійсно призводить до скорочення споживання. Але справа тут не стільки в тому, що менше п’ють, а в тому, що виробники скорочують виробництво ”. Дійсно, з 2010 по 2017 рік легальне виробництво горілки зменшилося на майже 65%! Але українці пити менше не стали!

Заміноване горілчане поле.

Кожен другий українець надає перевагу споживає переважно «горілці» та пиву. А за інформацією медичного журналу «The Lancet» українки найбільш питущі жінки в Європі! За рік українець випиває три літри чистого спирту у вигляді горілки (це 7,5 літра), три літри чистого спирту у вигляді пива (60 літрів) і літр чистого спирту у вигляді вина (7 літрів). У минулому році українці витратили на спиртне 24 мільярди 200 мільйонів гривень.

Натомість лише у першому кварталі 2018 року на 38 мільярдів гривень! На перший погляд, у подорожчанні зацікавлені власники відомих і дорогих брендів. На думку експертів, саме вони пролобіювали у 2008 році перші мінімальні ціни за пляшку, щоб задушити регіональних конкурентів. Сьогодні головний конкурент так званих «адміралів горілчаного ринку» – нелегали-продавці які продають «оковиту» у 3-ох або 5-ти літрових бутлях. “Чиновники, прикриваючись потребою наповнювати бюджет, підтримують подорожчання горілки. Велика ймовірність, що вони отримують хабар від горілчаних бізнесменів. Розливна горілка стала дуже популярною в усіх селах різних областей. У середньостатистичному селі за тиждень продають приблизно 250 літрів розливної горілки і всього ящик спиртного в пляшках, бо воно дороге”. – таке припущення висловив економіст Владислав Загородній.

За даними Державної фіскальної служби, у 2017 році від роздрібного продажу алкоголю бюджет отримав майже 8 млрд грн. На перший погляд, суттєве латання бюджету. Але водночас це означає, що така ж сума осіла в кишенях ділків та чиновників, які з ними і в темі, і в долі. Адже більша частина ринку спиртного – у тіні. Про себе він гучно нагадав, коли від «дешевого пойла» з метилом померло 48 мешканців Харківської області. Для мене очевидно, що тіньовий ринок алкоголю росте разом із акцизами та підвищенням ціни на пляшку. Очевидно це для і міністрів, але чому щороку ми наступаємо на одні і ті ж граблі?

Гори подорожчання синім полум’ям!

Я не рекламую дешеві алкогольні напої, але заходиш на Гугл,набираєш лише два слова «купити горілку» і тобі видає миттєво декілька сайтів!

І можливо замовити горілку, коньяк або текілу, яка у 3 або 10 разів дешеве, за ті які сьогодні продають у супермаркетах та магазинах! Я та мої друзі не експерти, щоб перевіряти ці доступні напої. Тим більш, я не прихильник купувати «кота у мішку». Але складається враження, що міністри лукавлять, коли говорять про подорожчання як інструмент боротьби із сурогатом та оздоровленням нації. Більш того, їх рішення на руку «тіньовикам». Адже який сенс купувати у супермаркеті пляшку за 89,4 грн, коли в Інеті замовити можна 10-тилітровий бутель «Пшеничної» за 300 грн!?

Тож формула – чим дорожчий алкоголь, то здоровіша нація не працює! Це лише один із псевдо-важелів, який здатний звільнити націю від тотального пияцтва. Українцям нав’язали тотальне пияцтво за радянських часів. Але за Незалежної вони будуть продовжувати пити, до того часу поки міністри та чиновники перестануть їх шокувати у тверезому стані. З їх рахунками та готівкою, маєтками, автіками та годинниками за 30 тисяч баксів. Найбільше підвищення торкнеться саме дешевого алкоголю. Ті ж, хто полюбляє дорогі марки, різницю вартості навряд чи відчують. Відтак, так званий середній клас, буде шукати доступні «замінники». У кращому випадку руки потягнуться до самогонних апаратів, у гіршому до глоду. Мій знайомий одного разу став свідком саркастичної сцени. Коли людина у нетверезому стані замовила в аптеці 100 грамів спирту. Аптекар сказала, що горілки немає, зате є коньяк, і виставила на прилавок флакон настійки глоду. Другий етап підвищення цін на алкоголь, відбудеться з 1 січня 2019 року, коли на 9% підвищаться акцизи. Як тут не згадати анекдот, коли дитина питає: “Тату-тату, відсьогодні горілка подорожчала, це означає, що ти будеш менше пити? – Ні, синку, це означає, що ти будеш менше їсти!”. 
P.S.
Для найпростішої перевірки горілки потрібен один сірник. Сурогат з метанолу горить не синім, а зеленим кольором. Однак у супермакетах я вже чула, як чоловіки побачивши нові ціни бажали міністрам :«Хай горять вони синім полум’ям!».