Що не так з USD та Евро?

Нацбанк України каже, що останнім часом пропозиція валюти на міжбанківському валютному ринку переважає попит.

Простими словами: іноземної валюти в Україні стало забагато. 
Це спричинено сприятливою зовнішньою ціновою кон’юнктурою для товарів українського експорту, зокрема аграрної і металургійної продукції, і стабільним надходженням експортної виручки. Серед причин валютного напливу в Україну НБУ також виділяє наближення строків сплати річних податків до державного бюджету. Саме це стимулює бізнес активніше продавати іноземну валюту. Окрім того слабко зростає імпорт товарів та знижено обсяги повернення на батьківщину, тобто за кордон, дивідендів в іноземній валюті.

Це все процеси, як кажуть в простонародді, – в масштабах всесвіту. Але Нацбанк виділяє ще одну причину здешевлення долара та євро, більш локальну – це чистий продаж валюти населенням. 
І тут спробуй розберись: люди ринули здавати в обмінники валютні заощадження, бо курс падає, чи курс падає, бо усі рвонули здавати в обмінники валютні заощадження? 
В чому природа цього процесу і як на ньому зіграти на власну користь середньостатистичному українцю?

[Що повинен знати про кругообіг інвалюти в Україні кожен українець?]

На валютному ринку гроші – це звичайний товар. Валютний ринок має свою сезонність, а сезонність впливає на ціну товару, тобто грошей.

Типова фінансова сезонність для українців виглядає наступним чином:
Після новорічно-різдв’яних свят, коли відчуваються пусті кишені, а до заробітної платні ще далеко, українці несуть міняти долари та євро в обмінники. Росте пропозиція валюти. Проте попиту немає. Адже зимовий період нейтральний для бізнесу.

Імпортерам валюта поки не потрібна: єдине на що росте попит – це енергоресурси, а весь інший імпорт зменшується. Тож на початку року відбувається укріплення гривні.

Із закінченням зими та початком весни ситуація змінюється. Оскільки бізнес прокидається після зимової сплячки, імпортери починають купувати долари. Це призводить до росту його курсу. Проте він має коливаючий характер.

Влітку час відпусток, продажу врожаю та низьких цін. Попит на валюту падає на фоні підвищеної пропозиції. Проте літо – це будівельний сезон, тому Україна збільшує обсяги експорту металу. Так в червні-липні, як правило, знову спостерігаємо падіння курсу інвалюти.

Ближче до осені імпортери почнуть активно скуповувати долар. Активно також закуповують газ, готуючись до опалювального сезону. Гривня знецінюється і максимального піке досягне в листопаді. Але в грудні, напередодні свят, народ знову понесе валюту в обмінники, бо розпочинається підготовка до свят і гривня знову зміцнюється, а валюта дешевшає.

Також валюти стає більше, а отже вона стає дешевшою, коли компаніями-експортерами сплачуються податки. Щоб не вдаватись в зайву деталізацію закономірностей цих періодів, календарна формула виглядає ось так: додайте місяць після початку кожного кварталу і чекайте зміцнення нацвалюти наступних 20 днів.

[Заробітчани поза сезонністю та нові правила валютних операцій]

Є закономірності на ринку валюти, які частково визначаються сезонними тенденціями, проте мають свої особливості та колосальний вплив на українську економіку. Інвалютні гроші заробітчан разом з ними приїжджають в Україну на великі свята, зокрема той самий Новий рік, Різдво… Це теж впливає на ріст курсу гривні з початком року.

На початку кожного місяця в Україну заробітчанами перераховується значна сума валюти, оскільки початок місяця – період отримання заробленого за минулий і гроші одразу перераховуються родичам та сім’ям в Україну. А що відбувається з перерахованою валютою вже тут, на місці? Звичайно вона одразу міняється на гривню, бо жити ж за щось треба. 
Тому на початку кожного місяця теж відбуваються незначні спалахи курсу на користь гривні.

Проте з цього року, а саме з лютого місяця, ці спалахи тепер будуть урівноважуватись завдяки зустрічному процесу – переведенню українцями валюти за кордон як в межах бізнесу, так і на такі самі родинні потреби: навчання дітей, лікування хворих тощо. Вже за перший тиждень березня переказана сума з України сягнула 3 млн євро. А сам Нацбанк лише протягом першого тижня березня придбав на міжбанківському ринку понад 200 мільйонів доларів для поповнення міжнародних золотовалютних резервів України.

Все це завдяки валютній лібералізації НБУ, а саме: 7 лютого вступив у силу «Закон про валюту та валютні операції», який передбачає понад 30 послаблень для гравців валютного ринку. 
Завдяки новим ліберальним правилам на валютному ринку українцям стало простіше виводити валюту за кордон і навпаки – лише за перший тиждень березня українці купили через інтернет вже 19 мільйонів доларів. Валюту тепер можна купувати онлайн, у банкоматах, та платіжних терміналах, не потрібні спеціальні дозволи, скасували валютний контроль за експортно-імпортними контрактами, головне дотримуватись встановлених лімітів.

[Як знати, коли вчасно купити-продати?]

Чи звертали ви увагу, що попри ажіотаж в обмінниках, обов’язково є унікуми, які «не біжать» разом з натовпом. На них не поширюється валютна паніка, що працює наступним чином: як тільки сповзаючий рух курсу валюти стає помітним, набирає обертів тенденція збуту валюти в обмінниках, оскільки в свідомості населення в гривневому еквіваленті їхні заощадження зменшуються.

Як тільки курс тривожно починає повзти вгору – набирає обертів зворотна тенденція, оскільки в свідомості населення гривня знецінюється і потрібно якомога швидше законсервувати її в інвалюту. В результаті: чим більше продають валюти на падінні курсу – тим вона дешевша, чим більше купують на підйомі курсу – тим вона дорожча. Коли ж скінчується паніка, долар знову тяжіє до вихідної позиції. Ми не будемо розглядати випадки, коли валютну паніку використовують з метою швидкої спекуляції, але якщо ви здали валюту в обмінниках на фоні стрімкого падіння курсу, або купили на фоні стрімкого підйому – ви програли 100%.

Це, звичайно, не весь перелік обставин, які впливають на девальвацію і ревальвацію гривні. А ще, як кажуть самі фінансові експерти, – на валютному ринку немає жодних гарантій. Попри все, вищеописані закономірності є своєрідними підказками, які можуть стати в нагоді, коли у вас виникне імпульсивне рішення піддатись валютній паніці і стати частиною натовпу, який прямує до обмінників. Якщо мова йде про купівлю-продаж великої суми валюти, ми можемо вирахувати найкращий час для фінансової операції і головне правило: укріплення гривні – це вдалий період не для продажу, а саме для купівлі валюти.