Чому українці отримали “космічні” платіжки?

Чому українці отримали “космічні” платіжки?

За декілька хвилин до Нового 2019 року українці почули обнадійливе привітання Президента України. «Найважче вже минуло, і найгірше – теж позаду. Попереду – поступове зростання економіки і відновлення рівня життя. Це результат нашої спільної кропіткої праці!», – запевнив Петро Порошенко. Я припускаю, що після декількох келихів шампанського чимало українців повірили своєму гаранту. Але після новорічних свят ті, хто «увірував», що найгірше позаду – отримали холодний душ. Коли на руки отримали платіжки за комунальні послуги, які зросли на третину! У першу чергу за серце почали хапатися три мільйони українців, які не мають газових лічильників, але у квартирах газові плити і колонки! Чому так сталося? Зрештою, чому слова президента знову розійшлися із реальністю?

Космічні платіжки як передвиборча провокація?

Більшість українців готували себе до неприємних платіжок за комунальні послуги. Адже на вимогу ВМФ, ціна на газ для населення була збільшена у листопаді минулого року на 23,5%. Сьогодні вона становить 8,55 грн за куб газу. Це подорожчання майже на чверть потягнуло за собою збільшення тарифів за опалення та гарячу воду. Відтак середньомісячна комуналка за двохкімнатну квартиру збільшилася на 800-900 гривень. За гарячу воду українцям довелося у середньому доплатити на 200-250 гривень більше, а за опалення на 600-700! Але найбільше дісталося 3 мільйонам українців у яких немає газових лічильників. І все через рішення Верховного суду, який скасував постанову Кабінету міністрів від 2016 року про встановлення норм споживання на одну особу до 3,3 кубічних метрів на місяць. Після скасування автоматично повернулися до старої постанови зразка 1996 року. За нею споживання газу впродовж місяця на одну особу практично утричі більше і становить 9,8 кубів.
Що кажуть експерти? «Для того, щоб встановити норми споживання газу на рівні 9,8 кубічного метру, є визначена законом процедура. Повинна бути нова Постанова Кабінету Міністрів, де цей норматив затверджується. Те, що суд відмінив 3,3 «куба» на людину, зовсім не означає, що автоматично встановлюється 9,8 «куба» на одного споживача! Зараз виник вакуум і невизначеність, а газові компанії цим скористалися», – вважає Олександр Сергієнко, керівник аналітично-дослідницького центру «Інститут міста». Дехто вважає, що це передвиборча провокація. «Черговий раз приватні посередники, які підконтрольні колишнім регіоналам, створюють провокації перед виборами. Цікаво, що про це думає регулятор НКРЕКП?», – гніваються у Facebook представники «Нафтогазу».

Заручники неоголошеної газової війни.

Очевидно, що натякають на Дмитра Фірташа. Його компанії «РГК» належать 20 облгазів по всій України. Він є монополіст на вітчизняному ринку розподілення газу як для промисловості, так і для населення. І одне із припущень, що пан Фірташ спеціально вішає на шию українцям боргове ярмо, щоб вони не змогли звернутися до інших постачальників газу. Однак у Національній комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг запевнили, що нові космічні платіжки за газ, які отримали українці в січні, обраховані законно. «Це законна ціна на газ, законні норми споживання, які тепер суд підтвердив. Це абсолютно законні платіжки і споживачам треба, на мій погляд, за цими платіжками платити», – запевняє Василь Котко, голова Громадської ради НКРЕКП.

Складається враження, що ми стали свідками змови між облгазами пана Фірташа та Міністерством енергетики. Адже Міненергетики повинно було ще з літа зайнятися затвердженням нових норми, а не умиванням рук через які діють старі і завищенні норми споживання газу. Тому три мільйони українців стоять зараз перед непростим питання, – платити чи не платити за розцінками 1996 року!

Як виграти війну за платіжки?

«Ті платіжки, які прийшли сьогодні людям, є незаконними, платити за них непотрібно. Я маю на увазі ті платіжки, які стосувалися оплати за газ без лічильників, у тому випадку, коли використовується газ для приготування їжі. Ці всі доплати, які незаконно нарахували газозбутові організації, не підлягають оплаті», – запевняє Андрій Рева, міністр соціальної політики України. Експерти очікують від Кабміну зниження драконівських норм споживання газу та радять трьом мільйонам українцям негайно встановлювати лічильники. Хоча уряд зобов’язав це зробити за рахунок газопостачальників до 2021 року. Адже до самого тарифу включена вартість і встановлення газового лічильника. Очевидно, що газопостачальники не будуть їх встановлювати «стаханівськими» темпами. Адже один газовий лічильник самоокуповується вже на третій рік, відтак пан Фірташ та його компанії будуть отримувати менше.

Однак песимісти запевняють, що за допомогою газових лічильників і новими нормами споживання газу від Кабміну – війну за платіжки українці не виграють. Одна із причин космічних тарифів – величезні втрати у тепломережах. Які вони – точно ніхто не знає. Від себе додам, що мені доводилися чути від іхтіологів, що у підземних річках Києва п’ять років тому з’явилися теплолюбні риби характерні для Середземномор’я, а не Подніпров’я. Рибки почали зникати, коли представники «Київенерго» почали преміювати дигерів за знайдені прориви. Але це в Києві. В масштабах всієї країни цим переймаються менше, і тому за втрати платять споживачі.

«Если сумму в этой платежке мы уменьшаем за счет потребления энергоносителей, например, уменьшая теплопотери в домах, то платежки не вырастут. Но при тех огромных теплопотерях, которые у нас есть, мы никогда не выиграем войну за платежки простым регулированием тарифов. Так или иначе, стоимость энергоресурсов во всем мире постоянно увеличивается», – стверджує Святослав Павлюк, експерт з питань енергоефективності. Тим більш, що впродовж поточного року газ для населення може подорожчати до 10 тисяч гривень за 1000 метрів кубічних! Найгірше все позаду? У мене складається враження, що найгірше попереду. Але звісно, що краще б я помилялася. І деякі експрети також.

https://www.unn.com.ua/uk/blog/258-chomu-ukrayintsi-otrimali-kosmichni-platizhki